Az Atlanti-óceán felszíne alatt egy hatalmas vízáramlat, az Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) szabályozza a Föld klímáját és ökoszisztémáit. Ez a rendszer a víz, a hő és a tápanyagok cseréjét segíti elő az északi és déli féltekék között, és közvetlen hatással van az időjárási mintákra, például az Amazonasra, Afrikára és Észak-Európára.
Azt viszont még mindig rejtély övezi, pontosan hogyan és mikor változik meg az AMOC a globális felmelegedés következtében. A kutatók főként arra keresik a választ, hogy a sós víz sűrűsége, az olvadó jég, illetve a sótartalom módosulása hogyan befolyásolja az áramlat stabilitását és erejét.
A szokatlan választ pedig egy egyszerű kagylófajban, az óceáni quahogban vélik megtalálni. Egy Hafrun nevű példány héjának évgyűrűiben kutatók 1300 évre visszamenőleg találtak bizonyítékokat klimatikus változásokra, köztük az ún. Kis Jégkorszak előjeleire is. A kagylók héja nemcsak a mediterrán áramlat zavarainak, hanem globális klímaváltozásoknak is lenyomatot hagy.
Ezzel a páratlan „időgéppel” a tudósok remélik, hogy közelebb kerülnek az AMOC múltbeli és lehetséges jövőbeli változásainak megértéséhez. Felmerül a kérdés, hogyan használhatók ezek a kagylóhéjak a klímatudomány szolgálatában, és hogy valóban képesek lehetnek-e időben jelezni a globális rendszerek kritikus fordulópontjait.