2025 áprilisában egy biotechnológiai vállalat, a Colossal Biosciences, szenzációs bejelentést tett: állításuk szerint sikerült visszahozniuk a kipusztult irtófarkast (dire wolf) az élők sorába. A hír hatalmas figyelmet keltett mind a tudományos közösségben, mind az interneten – sokan kíváncsian kérdezték, vajon valóban sikerült-e az első sikeres faj-visszahozatal?
Az ősi irtófarkasok Észak-Amerikában éltek a pleisztocén korban, és jóval nagyobbak voltak, mint a ma is ismert szürkefarkasok. A kutatás azonban számos kérdést vet fel: milyen problémák adódnak egy faj újbóli „teremtésénél”, mennyire tudományos alapúak az ilyen törekvések, és mit tekinthetünk valóban visszahozott fajnak?
Az epizód többek között bemutatja, hogyan próbálták a tudósok a szürkefarkasokat genetikai alapként használni, és mennyire kérdéses, hogy ez megfelelő kiindulópont-e a dire wolf visszaállításához. Milyen elméleti és gyakorlati akadályokba ütközik a klónozás, illetve milyen alternatív genetikai megközelítések születnek?
Külön fejezetet kap a fajfogalom sokoldalúsága és töredezettsége: húszféle tudományos definíció létezik arra, mit is nevezünk fajnak. Ezek mindegyike más-más szempontból közelíti meg a kérdést, és mindegyik felveti, hogy egy genetikailag módosított példány mennyire tekinthető az eredeti faj „feltámasztásának”.
Felmerülnek etikai dilemmák is: vajon szabad-e, érdemes-e visszahozni olyan élőlényt, amelynek eredeti környezete már nem létezik? Hová illeszthető be a modern ökoszisztémába egy ilyen állat, és mi lehet a hatása a jelenlegi biodiverzitásra?