A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 9 perc

Ilya Sutskever a szuperintelligencia jövőjéről és a technológiai versengésről

Ilya Sutskever elgondolkodtató interjúban tárgyalja az AI fejlődésének kiszámíthatatlanságát, a technológiai cégek harcát a szakemberekért, és azt is, hogy mit jelenthet a szuperintelligencia a jövő társadalma számára.

Ilya Sutskever legújabb figyelmeztetése a mesterséges intelligencia (AI) szuperintelligens jövőjéről újra előtérbe helyezi az AI gyors, kiszámíthatatlan fejlődésének kérdését. Bár Sutskever ritkán nyilatkozik nyilvánosan, szinte minden megszólalásából mém lett a technológiai közösségekben, ami mutatja témáinak fontosságát és közérdeklődését.

Az AI öntanulásának és önfejlesztésének kezdete már most is tetten érhető különböző kutatásokban és fejlesztésekben. Az intelligenciarobbanás veszélye, vagyis az, amikor egy mesterséges rendszer elkezdi egyre gyorsabban és kiszámíthatatlanabbul önmagát fejleszteni, egyre több szakértő figyelmét kelti fel.

Szóba kerül többek között a technológiai óriások – például a Meta, Scale AI – versengése a legjobb tehetségekért, valamint a milliárd dolláros felvásárlási ajánlatok, amelyeket néhány kutató mégsem fogad el. Vajon milyen tudás birtokában lehet valaki annyira magabiztos, hogy ilyen ajánlatokat visszautasítson?

Sutskever személyes élettörténetén keresztül jobban megértjük, hogyan formálódott gondolkodása: Oroszországtól Izraelen át Kanadáig vezet az útja, ahol a mesterséges intelligencia egyik központjában, a Torontói Egyetemen sajátította el a mesterség alapjait. Kiemeli az AI potenciális pozitív hatásait az egészségügyre és a társadalomra – ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az előttünk álló kérdésekre nincsenek biztos válaszok.

A beszélgetés így főként az AI jövőjének kiszámíthatatlan oldalait, az emberi irányítás korlátait és az etikai dilemmákat vezeti fel, miközben kitér arra is, hogy az AI elképesztő tudás birtokában milyen lehetőségeket és veszélyeket hordoz magában.