A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 9 perc

Ibogain: Az opioidfüggőség kezelése remény és kihívások között

Mit tud az ibogain, amelyet sokan csodaszerként emlegetnek az opioidfüggőség kezelésében, és miért nem vált mégis általánossá az alkalmazása?

A Law & Order: SVU egyik epizódjában felvetett ibogain nevű szer csodásnak tűnő hatását vizsgálja a videó. Felmerül a kérdés: miért nem elérhető ez a szer széles körben, ha valóban ennyire hatékony az opioidfüggőség kezelésében?

Az ibogain eredetileg egy nyugat- és közép-afrikai cserje gyökereiből származik, amelyet hagyományosan gyógyászati és spirituális célokra használtak. Az 1960-as években véletlenül fedezték fel, hogy segíthet az opioidfüggőség leküzdésében, miután egy heroinfüggő fiatalember egy szertartás után már nem érzett kényszert a szerhasználatra.

Tudományos vizsgálatok is alátámasztják, hogy a szer segíthet csökkenteni vagy akár megszüntetni a drogvágyat – számos országban azonban tiltott, és komoly egészségügyi aggályokat vet fel. Az ibogain többféle receptorra hat az agyban, köztük opioid- és szerotoninreceptorokra, sőt, feltételezések szerint a traumák újrafeldolgozását is elősegítheti, de felmerül a kérdés, milyen veszélyeket rejthet mégis magában a szer használata?

Szívritmuszavarok és egyéb mellékhatások, valamint a kutatási finanszírozás megszakadása is szerepet játszik abban, hogy az USA-ban tiltott szerként tartják számon. Ugyanakkor egyes országokban – például Új-Zélandon és Kanadában – orvosi célokra is engedélyezett, másutt pedig szabályozatlanul érhető el.

A jelenleg alkalmazott szerek, mint például a metadon, ugyan segíthetnek a leszokásban, de szintén függőséget alakíthatnak ki. Ez is hozzájárul az alternatívák – például az ibogain – iránti érdeklődéshez. Vajon létezik-e valóban gyors, biztonságos és nem addiktív kezelés az opioidfüggőség ellen? A videó körüljárja, hogy hol tart most a tudomány e területen.