Az IBM, mint az informatika történetének egyik legnagyobb újítója, manapság egy teljesen új fejezetét éli. A vállalat részvényeinek látványos, 60%-os idei emelkedése sokakat foglalkoztat, különösen annak fényében, hogy a cég a közelmúltban két új mesterséges intelligencia chipet jelentett be, amelyeket a következő generációs mainframe rendszereikhez fejlesztettek.
A történet során szó esik arról, hogyan alakult át az IBM üzleti modellje, hogyan távolodtak el a fogyasztói PC-piactól, és miként helyezték át a hangsúlyt az AI-ra, a hibrid felhőmegoldásokra és a tanácsadói szolgáltatásokra. Felmerül a kérdés: valóban sikerrel jár-e ez a stratégiai váltás hosszú távon?
Az IBM kutatási tevékenysége különös hangsúlyt kap: évente mintegy 10 000 szabadalmat jegyeznek be, többek között a legújabb tranzisztortechnikák, mint a nanofet vagy a vertikális FET terén. Kiemelt figyelmet kap a 2 nanométeres chipjük, amelyet még a piacvezető TSMC és Intel előtt mutattak be.
Bemutatásra kerül, hogyan illeszkednek az új Talum 2 és Spire nevű chipek az IBM mainframe rendszerekbe, milyen szerepet játszanak a pénzügyi tranzakciók és AI feladatok ellátásában, és hogyan válhatnak ezek a modern infrastruktúra gerincoszlopává.
Izgalmas témaként merül fel az is, hogy az IBM már nem csak hardvercég; a bevételei nagy részét ma már szoftvereladások, tanácsadás és felhőszolgáltatások adják. Vajon ez a diverzifikáció hogyan befolyásolhatja a cég jövőjét, amikor a versenytársai, mint az Intel, egészen más stratégiát választanak?
Végül a videó érinti az IBM kvantumszámítógépes ambícióit is, bemutatva, hogy a jövőben hogyan tervezik ötvözni a klasszikus és kvantumprocesszoros rendszereket.