A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 51 perc

Hogyan vált az űrsikló részben újrahasználhatóvá a NASA technológiai kihívásai közepette?

A dokumentumfilm bemutatja, hogyan küzdötte le a NASA a technológiai, politikai és pénzügyi akadályokat, hogy megvalósítsa az űrsiklóprogramot, és milyen fordulópontok formálták az újrahasználható űrrepülés jövőjét.

Miként született meg a világ első újrahasználható űrrepülőgépe? A videó végigvezeti a nézőt a hidegháborús Apollo–Saturn V korszak utáni űrprogramokon, amikor a NASA előtt az egyik legnagyobb kihívás az olcsóbb és fenntarthatóbb űrrepülés megteremtése volt. Felvetődik, vajon milyen technológiai újdonságokra, új mérnöki megoldásokra és kísérleti prototípusokra volt szükség, amíg eljutottak az első sikeres űrsikló kifejlesztéséig.

A dokumentumfilm részletesen bemutatja az X-15 gépek, a „flying bathtub” és a HL10 testrakéta tesztrepüléseit, amelyek során a mérnökök folyamatosan finomították elképzeléseiket a manőverezhető, szárnyas visszatérésre képes gépekről. A politikai döntések, adminisztrációs kihívások és költségvetési megszorítások története kiemeli, hogyan befolyásolták az amerikai űrflotta fejlődését, miközben a NASA egyre nagyobbra és összetettebbre tervezte a Space Shuttle programot.

A narráció betekintést ad a mérnöki nehézségekbe is: hogyan fejlesztették ki az újrahasználható RS-25 hajtóműveket és a hővédő csempéket, milyen problémákat és tragédiákat kellett leküzdeni – a Challenger és Columbia balesetek hátterében rejlő műszaki és döntéshozatali hibák kérdése többször is előtérbe kerül.

Felmerül a kérdés: mennyire sikerült valójában a shuttle-től várt olcsó, rutinszerű űrrepülés megvalósítása? A videó alapvető dilemmákat boncolgat arról, hogy egy részben újrahasználható rendszer miként tud, illetve nem tudja teljesíteni a vele szemben támasztott gazdasági és technológiai ígéreteket. Végül bemutatja, hogyan járult hozzá az űrsikló a nemzetközi űrállomás építéséhez, a Hubble távcső szervizeléséhez, és milyen örökséget hagyott maga után az emberes űrrepülés történetében.