A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 13 perc

Hogyan szúrjuk ki a hamis AI képeket a digitális világban?

A generatív mesterséges intelligencia képes rendkívül élethű, mégis hamis képeket létrehozni. Ezek kiszűréséhez forenzikus módszerekre, éberségre és új technológiákra van szükség.

Elképzelhető, hogy egy vezető katonatisztként egy fenyegető üzenetet kapsz, amelyben azt állítják, hogy katonáidat elrabolták, és csak egy homályos fényképen alapulhat a döntésed. Ez a helyzet élesen rávilágít arra, hogy mennyire nehézzé vált eldönteni, mi igaz és mi hamis a digitális korban.

Manapság a generatív mesterséges intelligencia lehetővé teszi, hogy szinte tökéletesen valósághű képeket készítsünk: mindössze néhány kattintással bárki bármilyen jelenetet alkothat. Ez komoly kihívást jelent, hiszen nemcsak szórakoztató tartalmak vagy mémek, hanem kifejezetten veszélyes, félrevezető célú alkotások – például hamis zsarolási fotók, hamis orvosokról szóló videók vagy csalók által készített álhírek – is könnyen terjednek.

A digitalizáció és a szerkeszthetőség révén a valóság manipulálása régóta jelen van, de a generatív MI új szintre emelte a fenyegetést. Érdekes kérdések merülnek fel: hogyan nyerhetjük vissza a bizalmunkat a látott képekkel szemben? Milyen módszerekkel lehet kiszűrni a legapróbb eltéréseket, amelyeket még nem tanult meg tökéletesen leutánozni a mesterséges intelligencia?

A szakértők többféle analitikai és forenzikus vizsgálatot használnak, például a képen lévő „zaj” mintázatokat, a perspektíva törvényszerűségeit vagy a fizikai árnyékok eltérését. Felmerül a kérdés: vajon a hétköznapi emberek, újságírók, intézmények hogyan tudják ezeket a technológiákat hasznosítani a jövőben? Az internetes ökoszisztéma állapota, a közösségi médiában terjedő álhírek és az egyre nehezebb felismerhetőség mind-mind komoly társadalmi dilemmákat vetnek fel.