A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 21 perc

Hogyan formálták a számítógépes szimulációk és az új anyagok a Boeing 787-et?

A Boeing 787 történetén keresztül tárul fel, hogyan forradalmasították a modern számítógépes szimulációk és új anyagok a repülőgép-tervezést.

A Boeing 787 Dreamliner megszületése mögött álló technológiai és gazdasági háttér részleteibe enged betekintést ez a videó: bemutatja, hogyan alakította át a repülőgépipart a digitális forradalom és az új anyagok megjelenése.

Különösen érdekesek azok a kérdések, amelyeket a repülőgépek útvonalhálózata, például a hub-and-spoke kontra point-to-point modellek vetnek fel a légitársaságok működésében, valamint az ezekhez kapcsolódó üzleti döntések és piaci átrendeződések.

A Dreamliner tervezésekor alkalmazott kompozit anyagok, főként a szénszál-erősítésű műanyagok használata egészen új mérnöki kihívásokat hozott magával, különös tekintettel a szárny és a törzs konstrukciójára, gyártására és szerkezeti megoldásaira.

A film külön hangsúlyt fektet arra, hogyan változott meg a mérnöki munka a repülőgépek szimulációs és tervezési szakaszában a számítógéppel támogatott áramlástani modellezésnek (CFD) és a számítástechnikai kapacitás ugrásszerű növekedésének köszönhetően.

Érdekfeszítő technikai részleteket hallhatunk arról, miként lehet optimalizálni egy komplett repülőgépszárny formáját és szerkezetét a számítógépes algoritmusok, például az ún. adjungált módszer bevezetésével, és mennyi próbálkozás árán lehet hatékonyabb és könnyebb szerkezetet alkotni.

A történet során felmerül a fenntarthatóság, üzemanyag-takarékosság és költséghatékonyság kérdése is, amelyek a légitársaságokat az extrém gyors járművek helyett inkább a takarékosabb modellek felé terelték.