A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 22 perc

Harari gondolatai az AI társadalomformáló hatásáról és a bizalom jövőjéről

Yuval Noah Harari izgalmas kérdéseket vet fel a mesterséges intelligencia társadalomformáló szerepéről, a bizalom jelentőségéről és az AI által alkotott új valóságokról.

Az interjúban Yuval Noah Harari arról beszél, miként formálja át a mesterséges intelligencia (AI) az emberi társadalmat, és miért alapvetően más ez a technológia a történelem korábbi újításaihoz képest. Felveti, hogy az AI nem pusztán eszköz, hanem saját döntéseket meghozó, új történetek és értékrendszerek alkotására képes ügynök lehet az emberi világban.

Az információ forradalmasodásával kapcsolatos illúziókra is kitér, rámutatva, hogy az információ legtöbbször nem a valóságot tükrözi, hanem kapcsolatokat teremt — akár igazsággal, akár fikcióval. Az olcsón gyártható hamis vagy fantáziadús tartalmak gyorsabban terjednek el, mint a fáradságosan előállított valós tények, ami jelentősen befolyásolja a társadalmi hálózatokat és a bizalmat.

Az AI történelmi példákhoz mért egyedisége fontos kérdéseket vet fel: hogyan tudunk bízni egy olyan rendszer döntéseiben, amelyet sem megérteni, sem ellenőrizni nem tudunk az emberi tapasztalat alapján? A beszélgetés során szó esik a vallásról és a pénzről, mint emberi közös történetekről, és arról, hogy az AI is képes lehet ilyen „történeteket” teremteni, új típusú együttműködési hálózatokat építve.

Felmerül az a dilemma is, hogy miközben a vállalatok és országok versenyt futnak a legerősebb AI kifejlesztéséért, valójában nem bíznak egymásban — de abban mégis reménykednek, hogy az általuk alkotott AI rendszerek megbízhatóak lesznek. Az interjú végigvizsgálja, miként változhat a demokrácia, a társadalmi együttműködés és hol lehet a bizalom helye az AI uralta jövőben.