2015 szeptemberében a tudományt forradalmasította a gravitációs hullámok első közvetlen detektálása, amelyet a LIGO nevű lézerinterferométeres obszervatórium hajtott végre. Ez a felfedezés egy új érzékszervhez hasonlítható az emberiség számára, amely a téridő finom rezdüléseit képes érzékelni – olyan jelenségeket, amelyeket korábban el sem tudtunk képzelni.
Az anyag bemutatja a gravitációs hullámok eredetét az általános relativitáselmélet vonatkozásaiban, analógiákat használva teszi érthetővé, hogyan okoznak tömeges, gyorsuló objektumok, például fekete lyukak vagy neutroncsillagok ilyen kozmikus „hullámokat”. Részletesen feltárja a LIGO műszaki megoldásait: a földalatti lézerinterferométerek működését, zajcsökkentési technikákat, valamint az egyre érzékenyebb detektálás jelentőségét.
Külön figyelmet kapnak a gravitációs hullámok első jelei – mint például a GW150914 –, illetve az ilyen jellegű megfigyelések beágyazása a többszörös hírforrású asztrofizika (multi-messenger astronomy) forradalmába. Szó esik a globális együttműködésről, illetve a jövő innovatív projektjeiről, mint a Cosmic Explorer vagy a LISA Űrtávcső, amelyek újabb ablakokat nyithatnak az univerzum legrégebbi és legtávolabbi jelenségeire.
A videó emellett foglalkozik olyan rejtélyes, újszerű űrobjektumokkal és robbanásokkal is, mint az LFBO-tok, amelyek mikéntje és oka továbbra is megfejtésre vár a tudományban. A témát tovább színesítik a legújabb rádiócsillagászati eredmények is, amelyek hatalmas, galaxisnyi detektorrá alakították a világegyetemet, hogy új hullámhosszokon „hallhassák” a téridő rezgéseit.