A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 62 perc

Fiskális dominancia és a stabilcoinok szerepe az amerikai költségvetési kihívások idején

Az USA soha nem látott mértékű költségvetési hiánnyal néz szembe békeidőben, miközben a Federal Reserve egyre inkább politikai és fiskális nyomás alá kerül – de vajon meddig bírja még a rendszer, és milyen szerepet játszhatnak ebben az új pénzügyi innovációk, például a stabilcoinok?

Az interjú vendége, David Beckworth, közgazdász, a George Mason Egyetem kutatója, részletesen bemutatja, mit is jelent a fiskális dominancia fogalma, és hogyan alakulhat át a monetáris és fiskális politika kapcsolatának dinamikája. A beszélgetés rámutat arra, hogy az Egyesült Államok egyre nagyobb államadósságot halmoz fel, miközben békeidőben és növekedő gazdaság mellett is 2 billió dolláros költségvetési hiánnyal működik.

A történelmi példák révén megvilágítást nyer, hogy háborús vagy válsághelyzetekben korábban is előfordult, hogy a jegybanknak elsősorban az állam fizetőképességének megőrzésére kellett összpontosítania. Felmerül a kérdés: lehetnek-e más tényezők is, amelyek fiskális dominanciához vezethetnek, mint például a társadalmi egyenlőtlenség vagy a globális biztonságos befektetések iránti kereslet?

A beszélgetés kitér arra is, hogy a fiskális és monetáris dominancia nem bináris, hanem inkább spektrum mentén változik: jelenleg az USA államháztartási helyzete éppen egy átmeneti, egyre inkább a fiskális dominancia felé tolódó fázisban lehet. Az interjú során szó esik a monetáris politika lehetséges jövőbeli kereteiről, mint az NGDP-szintcélzás, valamint a stabilcoinok szerepéről a globális dollárhálózatban és a költségvetési finanszírozásban.

Felkavaró kérdések vetődnek fel: mennyire fenntartható a jelenlegi amerikai költségvetési hiány? Hogyan változhat meg a Federal Reserve mozgástere, ha tovább nő a politikai nyomás, és egyre nagyobb mértékű adósságot kell finanszírozni? Mi történik akkor, ha a jegybanknak már csak az állami adósság finanszírozása lesz az elsődleges célja, nem pedig az árstabilitás?