A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 3 perc

Filozófia és szeretet a mesterséges intelligencia korszakában: emberi értékek nyomában

Mi adhat alapot az emberi méltóságnak, amikor a gépek már sok képességünkben felülmúlnak minket? A videó e fontos kérdéseket járja körül a szeretet etika és a filozófia szemszögéből.

Az erőteljes mesterséges intelligencia korszakának hajnalán különösen éles etikai kérdések merülnek fel: vajon milyen alapokon indokolható az emberi méltóság, amikor már a szoftverek is túlszárnyalják képességeinket az érvelésben és a logikus gondolkodásban?

Felmerül, miben gyökerezik az a jelentőség, amely az embert különlegessé teszi. Milyen értékek, emberi tulajdonságok adhatnak választ arra, hogy mi az, amiben többek lehetünk bármilyen gépnél, ha a hasznosság, termelékenység, intellektuális teljesítmény már nem csak ránk jellemző előny?

A filozófia és különösen a szeretet etika (Love Ethic) szerepe is új fénybe kerül: ez az a nézet, amely szerint önmagunkhoz mérten kell szeretni másokat is, érvényesíteni az emberséget és a méltóságot – olyasvalamit, ami a szoftverekből hiányzik.

A videó arra is rámutat, hogy az internet és a közösségi média elterjedése fokozta az elszigetelődést, önzést és magányosságot, amit a technológia további felgyorsulása csak fokozhat. Hogyan válhat tehát a filozófiai gondolkodás az egyik legerősebb eszközzé abban, hogy megtaláljuk az utat előre: miként tartsuk meg emberi értékeinket és közösségeinket egy digitális korban?

Korábbi történelmi korszakok – a könyvnyomtatás vagy az ipari forradalom kora – is arra kényszerítettek bennünket, hogy újragondoljuk, mitől vagyunk emberek, mi adja az élet értelmét. Lesz-e most újabb filozófiai fordulat? Milyen új kérdések kényszerítenek majd minket arra, hogy fejlődjünk etikai gondolkodásban?