Az ultrarövid, femtoszekundumos lézerimpulzusok világába kalauzol a videó, bemutatva, hogy egy femtoszekundum hihetetlenül rövid—egy kvadrilliomod másodperc, rövidebb, mint ahány óra telt el a Nagy Bumm óta. Ezt a technológiát azért fejlesztették ki, hogy a fizikában, kémiában, sőt az orvostudományban is megfigyelhessük a leggyorsabb eseményeket, amelyek a szabad szem számára láthatatlanok.
A történelmi áttekintés során szó esik a 19. századi mérési kísérletektől kezdve a nagy felbontású fototechnikák fejlődéséig, beleértve Edward Muybridge legendás ló-galoppfotóit és az optikai eszközök, például a Kerr-cellás redőnyök jelentőségét. Ezek a fejlesztések folyamatosan javították az észlelés és a felvétel időbeli felbontását, új kapukat nyitva a tudomány számára.
Részletesen megismerhetjük a lézertechnika fejlődését, például a rubinlézertől a festéklézereken át a titán-zafírlézerekig, valamint a fejezetekben kiemelt, Nobel-díjas kutatásokat, amelyek lehetővé tették, hogy most már akár a molekulák mozgását is tanulmányozhassuk valós időben. Felmerül a kérdés: vajon milyen további kapukat nyithat meg számunkra az idő mérésének ezen új dimenziója, és mire leszünk még képesek, ha már az elektronok mozgását is vizsgálni tudjuk?
Olyan alkalmazásokról is szó esik, amelyek gyökeresen átalakították az egészségügyet és az ipart, például a lézeres szemműtétekről (LASIK), illetve a terahertzes hullámok létrehozásáról, melyek révén új típusú diagnosztikai és gyártási technológiák születtek. A videó számos tudományos és gyakorlati felhasználásba vezet be, közben végig nyitva hagyva, vajon hogyan alakul a jövő ezen a téren—mértünk-e már mindent, vagy még csak most kezdjük igazán?