A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 30 perc

Fekete lyukak, időutazás és a Kardashev-skála: beszélgetés a jövő civilizációiról és a világegyetem titkairól

Interaktív beszélgetés mély fizikai és kozmológiai kérdésekről, személyes történetekkel és sci-fi utalásokkal fűszerezve.

A beszélgetés középpontjában a világegyetem mélyebb kérdései állnak: mit jelent a Kardashev-skála, és hogyan soroljuk be a civilizációkat az általuk hasznosított energia alapján. Szó esik arról is, vajon elképzelhető-e, hogy egy fejlett társadalom képes lenne uralni galaxisok vagy akár az univerzum teljes energiáját, és miért vezet ez a gondolatkísérlet Isten fogalmáig.

A műsor a közönség kérdéseire is reagál, például: lehet-e gravitációs hullámokat hasonlóan tesztelni, mint ahogy a Young-féle kettős rés kísérletben a fényt vizsgálták – és vajon előbukkanhat-e ebben a kontextusban a gravitáció részecskejellege? Ez felveti a ‘graviton’ kérdését, illetve annak detektálhatóságát is, amihez egészen újfajta kísérletek elképzelése szükséges.

A fekete lyukak szingularitása és az időutazás kapcsolata szintén izgalmas elméleti teret nyit: vajon lehetséges lenne egy időgéppel elmenekülni egy szingularitásból? Ezt egy egyszerűbb, dimenziók közötti analógián keresztül tárgyalják, amelyben az idő, mint a negyedik dimenzió, különleges szerepet kap.

Téma még a plazmahajtóművek működése és a hosszú űrutazások fizikája. Felmerül, mikor kezdjen el fékezni egy ilyen hajtóművel felszerelt űrhajó, és milyen jelentőséggel bír a gyorsulás, illetve a gravitáció egyenértékűségének elve. Mindeközben népszerű sci-fi sorozatok (mint az Expanse) fizikai pontosságát is megemlítik és példaképp hozzák fel.

A beszélgetés személyesebb részei is érdekesek: hogyan ismerkedett meg Neil és Chuck, és mennyiben függne a műsor és annak hatása attól, hogy ők ketten együtt dolgoznak-e. A ‘mi lett volna, ha’ típusú gondolatkísérletek mellett szóba kerül az emberiség univerzumról való tudásának mértéke is, sőt, az is, mennyire vagyunk képesek saját tudatlanságunkat pontosan felmérni.