A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 150 perc

Eric Weinstein a tudomány, politika és hatalom összefonódásáról beszél

Eric Weinstein kendőzetlenül beszél a tudomány, a globális politika és a titkosszolgálatok összefonódásáról, miközben a jelenlegi világhelyzet egzisztenciális kérdéseit és a jelentéskeresés lehetőségeit járja körül.

Eric Weinstein, a neves matematikus és gondolkodó, egy rendkívül széles spektrumú, provokatív beszélgetésben fejti ki nézeteit a világ jelenlegi állapotáról, a tudomány szerepéről és a globális válságokról. Felveti, hogy Jeffrey Epstein alakja és tevékenysége messze túlmutat az ismert pénzügyi történeten, és a tudomány, valamint a hatalom közötti rejtett összefonódásokra irányítja a figyelmet.

A diskurzus fókuszában olyan kérdések állnak, mint a fizika jelenlegi stagnálása, a nemzetközi rend átalakulása, a modern tudomány ellen irányuló bizalmatlanság, valamint a nagyhatalmak és titkosszolgálatok játszmái. Weinstein különösen aggasztónak tartja, mennyire sebezhetővé vált az emberiség az olyan óriási erejű eszközök miatt, mint a mesterséges intelligencia, a biotechnológia vagy a nukleáris fegyverek.

Feltárul a közélettől és a médiától eltérő oldalról egy sor történelmi és aktuálpolitikai összefüggés, amelyek a Közel-Kelet, az USA, Oroszország, Kína és Európa viszonyait, valamint a háború, a béke és az információs hadviselés bonyolult hálózatát rajzolják meg. Emellett rendszeresen előkerül a jelentéskeresés, az emberi kapcsolatok, valamint a vallás vagy spirituális élmény szerepe a túléléshez és a jövő építéséhez.

Kiemelt helyet kapnak azok a dilemmák, hogy vajon a tudomány irányítható-e, elhallgatott zászlóshajó-e, vagy épp veszélyesen szabad – illetve hogy a jelen krízisei új világrend vagy valamilyen apokaliptikus korszak kezdetét jelentik-e. Szó esik arról is, hogy mit jelenthet egy jelentős tudományos vagy technológiai áttörés, és miért lehet veszélyes az ezekhez kötődő tudás társadalmi kontrollálása – például a fizika vagy mesterséges intelligencia forradalma kapcsán.

A beszélgetés nem kínál konkrét válaszokat, inkább újabb és újabb kérdéseket vet fel: kik és hogyan befolyásolják a történelem alakulását, miért pártolnak el a közösségek a régi tradícióktól, milyen szerepe van a legmélyebb személyes tapasztalatoknak az élet értelmezésében, és mi az, amit egyáltalán el lehet mondani, ha a régi intézmények és hatalmi rendszerek szétesőben vannak.