A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Epstein-iratok kiadásáért küzd a Kongresszus váratlan szavazása

A Kongresszus meglepetésszerű szavazáson döntött az Epstein-iratok kiadásának kikényszerítéséről, miközben tovább mélyülnek a kérdések az ügy átláthatóságával és a politikai szándékokkal kapcsolatban.

A republikánusok és a demokraták rendhagyó együttműködésének eredményeként a kongresszusi albizottság váratlan szavazáson döntött arról, hogy idézést bocsátanak ki az Igazságügyi Minisztérium (DOJ) felé a Jeffrey Epstein-ügyben keletkezett összes irat kiadásáért, túlmutatva a nagyesküdtszék számára bemutatott anyagokon.

Az események a kongresszusi nyári szünet előtti utolsó ülésnapon zajlottak, miközben a ház elnöke, Mike Johnson korábban még azt ígérte, szeptemberig nem lesz több szavazás. A szavazás egyik fő feltétele az volt, hogy az áldozatok nevét kitakarják, ami miatt mindkét párt háttéralkukat kötött.

A számos fejlemény közt az is szerepel, hogy Ghislaine Maxwellt, Epstein közeli társát is beidézhetik tanúvallomásra. Ezzel kapcsolatban több képviselőnél merül fel a hitelesség kérdése, hiszen Maxwellt hosszú börtönbüntetésre ítélték, ezért vitatott, mennyire lehet megbízni a tanúvallomásában.

A közvélemény és a választók körében tovább erősödik a transzparencia iránti igény, főleg annak fényében, hogy több ismert név – például Donald Trump – is felmerül a dokumentumokban, még ha ez nem is vet fel konkrét szabálytalanságot. A kérdések szerteágazóak: vajon lesz-e teljes körű nyilvánosság, tényleg sikerül-e tisztázni a hatóságok és politikai szereplők részvételét, és mennyiben tudja befolyásolni mindezt a politika?