Az amerikai Képviselőházban egyre nagyobb feszültséget okoz a Jeffrey Epstein ügyével kapcsolatos akták nyilvánosságra hozatala. Több republikánus képviselő követeli, hogy haladéktalanul szavazzanak a titkosított dokumentumok közzétételéről, ám a pártvezetés – köztük Mike Johnson házelnök – visszafogottságra és türelemre int, azt hangsúlyozva, hogy a végrehajtó hatalomhoz tartozó igazságügyi minisztériumnak kell lefolytatnia a vizsgálatot.
A napokban merült fel, hogy a felügyeleti bizottság akár be is idézheti Ghislaine Maxwellt, aki jelenleg is börtönbüntetését tölti, miután elítélték, mert Epstein bűntársaként részt vett kiskorúak szexuális kizsákmányolásában. A bizottság azonban kénytelen lesz egyeztetni az igazságügyi minisztériummal és a börtönhatósággal a meghallgatás részleteiről, hiszen több szerv is igényt tart Maxwell vallomására.
A képviselőházi vezetés döntése értelmében a szavazás és bármilyen hivatalos lépés mindenképpen szeptemberig tolódik, mivel a házat a szokásosnál korábban hazaküldték az augusztusi szünetre. Ez a húzás egyesek szerint arra is szolgálhat, hogy lehűtse a helyzetet és megakadályozza a konzervatív képviselők további nyomásgyakorlását. Közben sok republikánus saját választóik kitartó érdeklődése miatt is kénytelen állást foglalni a kérdésben.
A vita nemcsak a párt határain belül, hanem a közvéleményben is rendkívüli hullámokat vet. A kommentátorok szerint az Epstein-akták ügye strukturális törést idézett elő a republikánusok között, amely hosszú távú politikai következményekkel is járhat. Az sem világos, hogy az augusztusi szünet elegendő lesz-e ahhoz, hogy lecsillapítsa a kedélyeket, vagy épp ellenkezőleg: a hazatérő képviselők még nagyobb nyomás alatt térnek majd vissza Washingtonba.