Az emberiség évtizedek óta álmodik a Mars meghódításáról, de ez az út számtalan technikai, gazdasági és emberi kihívással van kikövezve. A videó elkalauzol a Mars Desert Research Station kutatóállomásra, ahol tudósok és mérnökök életszerű körülmények között modellezik, milyen lenne a bolygón dolgozni, élni és túlélni.
A Marsra jutás időpontjáról és módszeréről máig nagy viták folynak – míg Elon Musk és a SpaceX már néhány éven belül embereket küldene a bolygóra, a NASA ennél óvatosabb időzítéssel és más technológiai úton tervezi a küldetést. Kína is ambiciózus terveket szövöget, de az egész világ számára kérdés, hogy vajon milyen gyorsan és hogyan lehet felülkerekedni az utazással, landolással, életfenntartással vagy sugárzással járó komoly problémákon.
A Marsra szánt missziók költsége óriási, és az is megosztja a közvéleményt, hogy indokolt-e ilyen volumenű befektetéseket tenni egy bizonytalan sikerre. A fejlesztések során születő technológiák hasznosulhatnak a Földön is, például az anyagtudomány, az energia- és gyógyszeripar terén. A szakértők között sincs konszenzus: van, aki szerint évtizedekre vagyunk a marsi emberes expedíciótól, más viszont úgy látja, hogy akár a következő elnöki ciklus végére is sikerülhet robotokat, majd embereket küldeni a bolygóra.
Miközben az űrutazás gazdasági és politikai hátterét komoly viták övezik, a legizgalmasabb kérdések talán azok, amelyek az élet eredetére, az emberiség jövőjére, sőt, a bolygóközi civilizáció lehetőségére vonatkoznak. Milyen hatással lesz ránk a hosszú távú izoláció, a pszichikai terhelés, a sugárzás és a biológiai változások? És mit tanulhatunk mindebből itt a Földön?