A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 65 perc

Csillagrobbanások titkai: hogyan születnek az univerzum nehéz elemei?

Hogyan és miért robbannak fel a csillagok? Hogyan keletkeznek új elemek a robbanások során, és mire jók ezek a kozmikus események? Csillagászok válaszolnak a legizgalmasabb kérdésekre érthetően és humorosan.

Ez a beszélgetés az univerzum leglátványosabb és legenergetikusabb eseményeiről, a szupernóva-robbanásokról és társaikról szól. Az adás házigazdái közérthető és humoros stílusban tárgyalják végig, hogyan működnek a novák, szupernóvák, kilonovák és hipernóvák, milyen szerepet játszanak a kételemű (bináris) csillagrendszerek ezekben a folyamatokban, és miért robbannak fel a csillagok.

Kiderül, hogy nem minden novarobbanás pusztító, egyesek többször is ‘feltámadnak’, mások pedig végső pusztulással zárulnak. Felmerülnek izgalmas kérdések: mitől lesz egy szupernóva látható akár nappal is a Földről, lehetséges-e előre jelezni egy ilyen kitörést, és hogyan születnek a világegyetemben a nehéz elemek? A beszélgetésből az is kiderül, hol lehet majd szabad szemmel is megfigyelni egy leendő novát a közeljövőben, és milyen módszerekkel keresik az asztrofizikusok a múlt nagy robbanásainak nyomait.

Az adás tudományos mélységekkel magyarázza el a csillagfejlődés utolsó lépéseit, az elemek keletkezését, a bináris rendszerek drámáját, és azt, hogy a távoli robbanásokból hogyan lehet kozmikus távolságokat is mérni. A beszélgetők gyakran humorral oldják a szakmai részeket, így a laikus nézők is könnyen bekapcsolódhatnak a csillagrobbanások izgalmas világába.