A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 13 perc

Bitcoin és a diktatúrák: szabadság vagy cenzúra?

A Bitcoin szabályozásának globális hatásait, a cenzúra és a pénzügyi szabadság aktuális dilemmáit, valamint az új, privát fizetési technológiák jelentőségét vitatja meg Alex Gladstein a Human Rights Foundation-től.

Miért tartanak az autoriter rezsimek a Bitcointól? A beszélgetés középpontjában az áll, hogy a diktatórikus rendszerek számára kulcsfontosságú a cenzúra, a vagyonelkobzás lehetősége és a zárt tőkepiaci környezet, míg a Bitcoin ezek ellentéteként a decentralizáció és a szabadság pénzét testesíti meg.

Az interjú helyszíne a washingtoni Bitcoin Policy Summit, ahol Alex Gladstein, a Human Rights Foundation vezető stratégája foglal állást a digitális szabadság, az amerikai kriptopénz-szabályozás és a globális hatások kérdésében. Szóba kerül az USA Bitcoin-politikája, és hogy milyen befolyással lehet az egész világra az USA-ban elfogadott jogi normák és gyakorlatok.

Többek között a fejlesztők elleni perek, a privacy coinok sorsa, az önkiszolgáló tárcák és a Lightning hálózat elterjedése is vitára kerül. Izgalmas kérdések vetődnek fel az anonimitás, a fejlesztői felelősség vagy a blokklánc-technológiák társadalmi hatásai kapcsán is.

Vajon hogyan reagálnak a demokratikus országok ezekre a kihívásokra, és milyen szerepet játszanak a civil szervezetek – például a Human Rights Foundation – a kriptószabadság támogatásában? Az is felmerül, hogy mennyire hozhat új lendületet az olyan technológiák elterjedése, mint az ecash, az ARC vagy a Spark.