Az utóbbi időben az adatközpontok forradalmi átalakuláson mennek keresztül, amelynek középpontjában az optikai chipek és a fotonikus technológia áll. Az NVIDIA bemutatta új, fényalapú adatátvitelt alkalmazó optikai chipjét, amely a következő évtized AI-infrastruktúráját formálhatja át. A videó kitér arra, miért különösen aktuális ez a fejlesztés az új típusú „reasoning” (okoskodó, több lépéses gondolkodásra képes) AI-modellek elterjedésével, amelyek drasztikusan megnövelt számítási igényükkel átalakítják a piacot.
Érdekes technológiai részletek tárulnak fel az új Quantum-X fotonikus csomagról, melynek egyik kulcsa a Micro Ring Modulator alapú fényalapú adatátvitel és a TSMC által fejlesztett 3D-s csomagolás. Szó esik a fotonikus és elektronikus áramkörök nagy fokú integrációjáról, valamint arról, hogyan teremtenek új szabványt a hetedhullámos kapcsolatok és az energiahatékonyság terén az adatközpontokban.
A több résztvevővel folytatott interjúkból kiderül, milyen jelentőségű a fogyasztáscsökkentés, valamint hogy a szuperszámítógépek hálózati teljesítménye gyakran fontosabbá vált, mint maguknak az egyedi chipek teljesítménye. Az NVIDIA Rubin Ultra GPU és az új gyártási eljárások példái rámutatnak, hogy hova vezethetnek ezek a trendek, mint például az ultra nagyteljesítményű, többchipes GPU-csomagok és az extrém sűrűségű, folyadékhűtéssel felszerelt rackek.
Különösen izgalmas kérdésként merül fel, miként kapcsolódhatnak össze a kvantumszámítógépek és a GPU-k az elkövetkező években, és hogyan készült fel az NVIDIA ezeknek a technikáknak a befogadására. A videó több, a témában úttörő cég és fejlesztés nevét is említi, így átfogó képet ad arról, hogy milyen sokszereplős, dinamikusan változó ökoszisztéma rajzolódik ki az AI-infrastruktúra jövőjében.