A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 13 perc

Az amerikai gazdasági zsugorodás és a vámok okozta bizonytalanság

Az USA gazdasága váratlanul zsugorodott, miközben a vállalatok rekord mennyiségű importtal készültek a közelgő vámokra, ami növekvő bizonytalanságot és inflációs kockázatot vetít előre.

Az Egyesült Államok gazdasága 0,3%-kal csökkent az év első negyedévében, ez pedig az elmúlt három év első negatív negyedéve. A piacok és a média is meglepetten reagáltak erre, mivel az elemzők várakozásai ennél optimistábbak voltak. Az S&P 500 index jelentős eséssel nyitott, rámutatva a befektetők növekvő bizonytalanságára.

A GDP-hez hozzájáruló legfontosabb tényezők között szerepeltek a nagyarányú vállalati raktárkészlet-felhalmozások és a rekord szintű import. Ezek főként a vámintézkedések előtti felvásárlásokból eredtek, amikor a cégek jelentős mennyiséget halmoztak fel ipari termékekből, gépekből és alapanyagokból. Ennek hátterében az a félelem állt, hogy a vámok alkalmazásával minden jelentősen drágulhat a következő időszakban.

A gazdasági adatokból az is kiderül, hogy a hirtelen importnövekedés később csökkenő fogyasztást vonhat maga után. Ahogy ezek a készletek kimerülnek, a vállalatok kénytelenek lesznek újra importálni, immár magasabb vámok mellett, ami további inflációs nyomást teremt. A Federal Reserve nehéz helyzetbe kerül, hiszen az eszközeik az ellentétes gazdasági célok (növekedésösztönzés vagy inflációfékezés) között korlátozottan mozgósíthatók.

A politikai vihar sem marad el: Donald Trump a közösségi médián keresztül okolja Joe Bident a helyzetért, miközben a vállalatok és fogyasztók növekvő bizonytalansággal számolnak. A kereskedelempolitika kiszámíthatatlansága, valamint a nemzetközi kapcsolatok romlása is hosszabb távú kockázatokat sejtet.