A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Az amerikai autók drágulása az importvámok tükrében: meglepő helyzet a piacon

A legújabb amerikai-japán és amerikai-európai vámalkuk váratlan piaci következményeket hoznak, és meglepő ellentmondásokra világítanak rá az amerikai autógyártás és import terheit illetően.

Az adás középpontjában az amerikai importvámok paradoxonjai állnak: kiderül, hogy az Amerikában gyártott autókra akár magasabb vám terhelődhet, mint a Japánból közvetlenül importált modellekre. Érdekes piaci reakciók következnek be, miután az Egyesült Államok és Japán megállapodnak egy körülbelül 15 százalékos vámról a japán exporttermékekre; mindeközben a japán részvény- és valutapiac pozitívan reagál, míg az amerikai piac stagnál vagy enyhén csökken.

Részletesen feltárul, hogyan befolyásolják az autóipart és a kapcsolódó ellátási láncokat az egyes nyersanyagokra – például acélra, rézre, alumíniumra – kivetett akár 50 százalékos amerikai vámok. A beszélgetés rávilágít arra az ellentmondásra, hogy az amerikai gyártók saját termelésükhöz szinte több vámot fizetnek, mint a külföldi versenytársaik.

Tovább árnyalja a képet, hogy az európai exportőrök – például a német nehézgépgyártók – is egy hasonló, 15 százalékos vámmal szembesülnek a frissen kiszivárgott hírek alapján, viszont az inputanyagokra az USA-ban még magasabb vámok léptek életbe. Felvetődik, mennyire következetesek és gazdaságilag logikusak ezek az intézkedések, illetve hogy van-e összefüggés az árfolyam-politikával, hiszen a devizagyengülés és a múltbeli valutamanipulációk is szóba kerülnek.

A podcast további kérdéseket is felvet az amerikai kormány tárgyalási stratégiájáról, a határidők folyamatos tologatásáról, valamint arról, hogy ezek milyen benyomást keltenek a piaci szereplők és a választók körében. Az adás nem ad végleges választ arra, merre vezetnek ezek a vámháborús döntések, ám alapos betekintést kínál a gazdasági, politikai és piaci reakciókba.