A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 5 perc

ASML és a chipipar geopolitikai kihívásai

Az ASML növekedési előrejelzésének visszavonása ismét ráirányítja a figyelmet a chipipar előtt álló kereskedelmi és geopolitikai kihívásokra.

A globális chipgyártás jövője körüli bizonytalanságok kerülnek a középpontba az ASML új, visszafogottabb növekedési előrejelzése nyomán. Az európai vállalat döntésében a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai feszültségek játszanak kiemelt szerepet, különösen az USA és Kína közötti viszonyban.

Érdekes kérdéseket vet fel, hogy a chipgyártáshoz nélkülözhetetlen, rendkívül drága litográfiai gépek beszerzését mennyire befolyásolják a vámok, illetve mennyi idő alatt lehet egy-egy ilyen berendezést legyártani és leszállítani. Az elemzés arra is rámutat, hogy a legnagyobb félvezetőgyártók, például az Intel, a Samsung vagy a TSMC, milyen stratégiákat alkalmazhatnak, várva a piac vagy a szabályozási környezet változásait.

A beszélgetés fókuszában az is áll, hogy az Egyesült Államokban indított új chipgyártó üzemek mennyiben képesek pótolni a korábbi importfüggőséget – a vásárlók, például az AMD, az Nvidia vagy az Apple csak ezek révén tudnak hozzájutni a legfejlettebb technológiákhoz.

Kiemelkedő téma, hogyan egyensúlyoz a vezető gyártók példaképe, Jensen Huang (Nvidia) az amerikai kormányzat és a kínai piac elvárásai között, és milyen politikai kockázatokat rejt magában az USA és Kína közötti technológiai csatározás, különös tekintettel a ritkaföldfémekre és a szellemi tulajdonjogokra.