A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 6 perc

Áremelkedés az Apple eszközöknél a memóriaválság miatt

Az Apple hatalmas áremeléseket hajtott végre, amelyeket a memóriapiaci válsággal és a megugró kereslettel magyarázhatunk, de több kérdést is felvet a felújított eszközök drágulása kapcsán.

Az Apple váratlanul jelentős áremeléseket hajtott végre szinte teljes termékpalettáján, beleértve a Mac gépeket, iPadeket, Apple TV-t és HomePod eszközöket. Ezek a változások nem csupán kismértékű korrekciók: néhány csúcskategóriás modell ára több mint ezer dollárral emelkedett, míg a megfizethetőbb modelleknél is 50-100 dolláros drágulás tapasztalható.

Különösen megdöbbentő, hogy olyan termékek is érintettek, amelyek már több éve nem frissültek hardveresen, mint például a HomePod vagy az Apple TV. Ezek esetében is komoly felárat kell mostantól fizetni, holott sokak szerint már az új verziójuk is bevetésre készen áll, csak a Siri frissítésére várnak.

Az Apple szerint a fő ok a memória és a flash tárhely árának drasztikus növekedése, amit az AI-infrastruktúrába ömlő beruházások és az egekbe szökő kereslet generált. Ezzel kapcsolatban Tim Cook is kifejtette, hogy a cég eddig próbálta magára vállalni a költségeket, de a helyzet mostanra már tarthatatlanná vált, ezért a felhasználókra is hárítani kellett ebből.

Azonban tovább árnyalja a képet, hogy nemcsak az új, hanem a felújított, már raktáron lévő modellektől kezdve minden eszköz ára feljebb kúszott az Apple Store-ban. Felmerül a kérdés, hogy valójában mekkora szerepe van az említett tényezőknek, vagy inkább az új árszabás egységesítéséről van szó.