Az arany árfolyama 2025-ben újabb történelmi csúcsokat döntött, miközben elemzők és befektetők már többször is feltették a kérdést: vajon elérte-e a csúcsát az árfolyam, vagy még csak most kezdődik az igazi emelkedés? Érdekes módon a dollárban mért árfolyam mellett sokan azt is figyelik, hogy inflációval korrigálva valójában mennyit ér az arany.
A piac mozgását jelentős részben a központi bankok vásárlásai hajtják. Különösen a 2022-es orosz-ukrán háború óta a világ központi bankjai fokozott ütemben halmoznak fel aranytartalékokat, miközben a dollárfüggőség csökkentése is megjelent célként. Kiemelt országok ebben a folyamatban Kína és Lengyelország, amelyek az elmúlt években rekordmennyiségű aranyat vásároltak.
A kiskereskedelmi befektetők is egyre inkább részt vesznek az aranypiacban. Különösen Ázsiában bontakozott ki igazi aranyláz – sorban állás Vietnámban, extrém kereslet Kínában és Dél-Koreában –, miközben az ETF-beáramlások is új csúcsokat döntöttek. Sokakat a bizonytalanság hajt: infláció, geopolitikai feszültségek és a dollár jövője mind komoly kockázati tényezők.
Szó esik arról is, hogy mennyire átláthatatlanná vált az aranypiac az utóbbi időben, hiszen a hivatalos statisztikák egyre kevésbé tükrözik a valós keresletet. Emellett egyre gyakrabban vetik fel egy alternatíva, a Bitcoin lehetőségét is, mint új menedéket a befektetők számára.