Az Apple az elmúlt időszakban számos, korábban elképzelhetetlen kihívással néz szembe, amelyek mélyen érintik üzleti modelljét és piaci pozícióját. Egy fontos jogi veszteség után a vállalatnak több milliárd dolláros veszteséggel kell szembenéznie, miközben részvényeinek értéke jelentősen, csaknem 1 billió dollárral csökkent.
Az egyik legváratlanabb fordulat az Epic Games elleni per során történt, amelynek kiindulópontja egy egyszerűnek tűnő frissítés volt a népszerű Fortnite játékban. Az Epic Games stratégiája, amellyel ki akarta kerülni az Apple 30%-os jutalékát, végül több éves jogi csatába torkollott, amelyben mindkét fél üzleti praktikái és motivációi górcső alá kerültek.
A bírósági ügy valójában túlmutatott egyetlen alkalmazáson vagy jutalékon: az Apple App Store feletti egyeduralmával, a piac szabályozásával és a verseny szabad érvényesülésének kérdéseivel foglalkozott. A vita lényege, hogy vajon az Apple jogszerűen tartja-e fenn ezt az erőfölényt, vagy ezzel éppen akadályozza a technológiai fejlődést és az innovációt.
Eközben a vállalat Kínára való erős gyártási függősége is egyre nagyobb fejfájást okoz. A növekvő kínai munkaerőköltségek, az amerikai–kínai kereskedelmi háború, valamint a helyi piac élesedő konkurenciája újabb akadályokat gördítenek az Apple elé. Az, hogy hogyan próbál kitörni ebből az egyoldalú függőségből – például az indiai termelési kapacitások növelésével – kulcskérdés lehet a jövő szempontjából.
A beszámoló nemcsak gazdasági vagy jogi kérdéseket érint, hanem felveti azt is, hogy a technológiai óriások milyen felelősséggel tartoznak a piac és a felhasználók felé. Vajon az ilyen ügyek tényleg elősegítik-e a versenyt és az innovációt, vagy csupán újabb akadályokat gördítenek a szabad piac elé?