Antarktiszról többnyire a hatalmas jégtakarók jutnak eszünkbe, azonban a kontinens sokkal izgalmasabb titkokat is rejt: több mint száz vulkán húzódik meg a jég alatt vagy magasodik ki belőle. Ezek közül csak néhány aktív napjainkban, de változó bolygónk miatt ez hamarosan megváltozhat.
A kontinens vulkanikus múltja egészen a Gondwana szuperkontinens feldarabolódásáig, mintegy 190 millió évre nyúlik vissza. A lemeztektonikai folyamatok, például a West Antarctic Rift System kialakulása, lehetőséget adtak a magma felszínre törésére. Különleges természeti jelenség a Mount Erebus, amelynek lávatava az 1970-es évektől folyamatosan figyelhető meg.
Napjainkban azonban a klímaváltozás új megvilágításba helyezi a vulkánok szerepét. A globális felmelegedés miatt olvadó jégtakarók csökkentik a felszínre nehezedő nyomást, ez pedig beindíthat olyan folyamatokat, mint az isosztatikus kiemelkedés és a dekompressziós olvadás, amelyek növelhetik a vulkáni aktivitást.
Nem csupán elméleti lehetőség, hogy az olvadó jég több kitöréshez vezethet: Izlandon már megfigyelték, hogy a jégtakaró visszahúzódása jelentősen növelte a vulkánkitörések számát az elmúlt évezredekben. Számítógépes modellek alapján Antarktiszon is fennáll az esély a hasonló folyamatokra, amelyek hosszú távon bolygószintű következményekkel járhatnak.
Felvetődik tehát a kérdés, vajon milyen mértékben képesek befolyásolni a vulkánkitörések a jég olvadását és ezzel együtt a tengerszint-emelkedést. A videó összetett geológiai és klímavédelmi összefüggésekre hívja fel a figyelmet, továbbgondolkodásra késztetve a nézőt.