Földünk látszólag nyugodt, miközben valójában elképesztő sebességgel száguld az űrben, állandó mozgásban van: forog, kering, és ezek hatását az élet számos területén érezzük. Mindennapjainkat és az élőlények fejlődését is alapvetően meghatározza a bolygó forgása és a nappal-éjszaka ciklus.
Az óceánok mélyén, a korallok napi növekedési sávjaiban rejtett információkat találunk a bolygó múltjáról. Ősi, megkövesedett korallok vizsgálata rávilágít, hogy több százmillió évvel ezelőtt az év hossza eltért a maitól: egy év 420 napból állt, így egyetlen nap mindössze 21 órás volt.
A Föld történetének korai szakaszában sűrűn előfordultak ütközések, amelyeket nagy aszteroida-becsapódások és egy hatalmas kozmikus ütközés jellemez, melynek eredményeként a Hold is keletkezett. Ezek az események jelentősen felgyorsították a Föld forgását, komoly hatással voltak a bolygó időjárására és a viharok kialakulására.
Földünk forgására hosszú távon a Hold gravitációs vonzása fejtett ki lassító hatást, amely nemcsak a bolygó napjainak hosszát befolyásolta, hanem a környezeti tényezőket is, így az élet kialakulásában is kulcsszerepet játszott. A videó azt is boncolgatja, hogy ezek az összetett, kozmikus folyamatok miként formálták Földünket, és milyen nyomokat hagytak bolygónk múltjában, akár extrém éghajlatú területeken is.