A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Amerikai nő kínai kalandjai: kisebb kiadások, nagyobb szabadság

Egy amerikai nő megosztja tapasztalatait arról, hogyan változott meg az élete és pénzügyei, miután Kínába költözött.

Az Egyesült Államokban született Elise Lightyear 2019-ben döntött úgy, hogy elhagyja megszokott életét New Yorkban, és Kínába költözik: először Pekingbe, majd Chengduba. Döntését a munkahelyi túlterheltség, anyagi nehézségek és a vágy, hogy új életet kezdjen egy másik országban, motiválta. Tapasztalatai szerint Kína modern nagyvárosai és alacsony megélhetési költségei sok amerikai számára meglepőek lehetnek.

Elise elmondja, hogy Kínában egyetemi oktatóként dolgozik, ahol jellemzően elsőéves, angolul már jól beszélő hallgatóknak tanít esszéírást. Munkája rugalmas, heti csupán 18 órányi elfoglaltságot jelent, és számos juttatás társul hozzá: részben fizetett lakbér, egészségbiztosítás, valamint utazási és repülőjegy-támogatás is.

Szó esik a mindennapi élet költségeiről – az olcsó tömegközlekedéstől a megfizethető éttermi árakig –, illetve a hangsúly kifejezetten az összehasonlításokon van, hogy mennyivel egyszerűbbnek és kényelmesebbnek találja a mindennapos kiadásokat Kínában az USA-hoz képest. Lakásának bemutatásán keresztül betekintést kaphatunk a kínai lakáskultúrába és a helyi életstílusba is.

Nemcsak az előnyöket, hanem a nehézségeket is bemutatja: megemlíti a kulturális különbségekből adódó kihívásokat, például a honvágyat, a kívülállóság érzését, és azt is, miként hatott rá személyiségfejlődés tekintetében az idegen országban eltöltött idő. Külön kitér arra, hogyan változtak anyagi lehetőségei, illetve milyen terveket fontolgat megtakarításai felhasználásával a jövőben.