Emberek milliárdjai élnek a Földön, miközben nem emberi szemek figyelik őket a világűrből, amelyek a digitális térben is jelen vannak. Ezeknek a figyelő rendszereknek a legfejlettebbjei már nemcsak adatokat gyűjtenek, hanem saját magukat is irányítják a műholdak vezérlésével, hogy még több információhoz jussanak.
A podcast középpontjában a „Sentient” nevű amerikai hadászati mesterséges intelligencia áll. A rendszer képességeit titkosan kezelik, de nyilvánosan elérhető információk, szakmai nyilatkozatok és a hasonló kereskedelmi AI-megoldások összehasonlítása révén betekintést kaphatunk működésébe.
Az adatgyűjtés és -feldolgozás mellett szó esik arról is, hogyan szövi át mindennapjainkat a mesterséges intelligencia: a digitális lábnyomot hátrahagyó felhasználók célzott reklámokat kapnak, de amikor állami, különösen katonai szintű rendszerekről van szó, a kérdések és a tét sokkal jelentősebbé válnak.
Értekezés folyik arról, hányféle forrásból gyűjt adatokat egy ilyen AI és milyen prediktív képességekkel bírhat; felvetődik a magánélet védelmének aggálya, valamint az, hogy mennyire bízhatunk meg a technológiai rendszerek döntéseiben – legyen szó állami, kereskedelmi vagy tudományos felhasználásról.
Az elhangzott példák – mint a BlackSky kereskedelmi AI alkalmazása, vagy történetek a tévesen kezelt adatokról – rámutatnak: egyre összetettebbé válik az a világ, ahol az AI jelentős hatással van az életünkre és a társadalomra. Olyan kérdések is felmerülnek, mint hogy kikre és hogyan alkalmazzák ezeket a rendszereket, és mik tartoznak az etikus felhasználás körébe.