Washington D.C.-ben lezajlott a „crypto week”, ahol fontos kriptovaluta-szabályozási törvényeket vitattak meg politikusok, szabályozók és az iparág képviselői. A beszélgetés a kriptoszabályozás amerikai történetéből indul ki: a New York-i ‘bit license’ és a különböző állami kezdeményezések példáján keresztül érzékelteti, hogyan próbálták a tagállamok pótolni a szövetségi szabályozások hiányát.
A párbeszéd kitér arra, hogyan alakította az értékpapír- és árupiaci hivatalok (SEC, CFTC) hozzáállása a piaci szereplők döntéseit. Figyelemre méltó témát jelent az is, hogy a politikai és gazdasági válságok (például a pandémia és a bankcsődök) miként terelték háttérbe vagy erősítették a szabályozási vitákat.
Megvitatják az ún. ‘Operation Chokepoint’-tal összefüggő banki lezárásokat is, amelyek jelentősen hátráltatták a kriptovállalkozások működését, illetve hogy milyen politikai játszmák nehezítik vagy gyorsítják a kriptoszabályozás folyamatát. Érdekes kérdésként jelenik meg, vajon a kriptó mennyire képes leválni a pártpolitikai küzdelmekről, különösen az olyan szereplők esetében, mint Donald Trump, akinek saját ‘memecoin’-ja is a diskurzus része lett.
Kiemelten tárgyalják a két aktuális törvénycsomagot is: a Genius Act a stabilcoinokra és a Clarity Act pedig az általános piacszabályozásra vonatkozik; mindkettő célja nagyobb átláthatóság és jogbiztonság megteremtése. Az elemzés felvet olyan dilemmákat, mint a CFTC és az SEC közötti hatásköri vita, illetve hogy vajon a szenátus mennyire követi majd a képviselőház irányvonalát.
A beszélgetés végén felmerül, hogyan befolyásolhatja a kriptovaluta, különösen a dolláralapú stabilcoinok, az amerikai pénzügyi dominanciát, illetve hogy a szabályozás mekkora lendületet adhat a hagyományos pénzügyi és kripto-ökoszisztémák összefonódásának.