A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 67 perc

Amerikai házaspár gazdátlanul hagyta a francia kastélyt: a műemlékvédelem kihívásai

Több évszázadnyi gazdagság és történelem keveredik ebben a magára hagyott, egykor fényűző francia kastélyban, amelynek hanyatlása újabb gondolatokat vet fel a műemlékek sorsáról és a globális befektetői kultúráról.

Franciaország egyik legnagyobb kastélyának elhagyatottságát mutatja be az alkotócsapat, miközben különleges történelmi rétegekbe ássák bele magukat. Több mint ezer évnyi múlt tárul fel: a birtok 1090-ben, középkori erődként kezdte, majd reneszánsz kastéllyá alakult, végül a Bourbon Metz család fénykoraként érte el csúcspontját.

Különösen meghökkentő, hogy mindazokat a történelmi viharokat túlélte az épület – királyokat, forradalmakat, járványokat –, amik máskor pusztulást hozhattak volna, miközben a végső hanyatlás mégis modernkori, pénzügyi és befektetői érdekek miatt következett be.

A videó során az alkotók végigvezetnek a romos, de fényűző termeken, ahol a régi nemesi családok öröksége, valamint a jelenlegi amerikai tulajdonosok hanyagságának nyomai egyszerre jelennek meg. Az amerikai házaspár, akik Washington D.C.-ből érkeztek, szinte teljesen érintetlenül hagyták a kastélyt, amelyet 2000-ben vásároltak meg – így ma is ott maradtak az amerikai zászlók, újságok és személyes tárgyaik, bár a hely pusztulásnak indult.

Felmerül a kérdés: vajon miért hagynak magára ilyen történelmi jelentőségű kastélyokat külföldi befektetők országszerte? A film rámutat egy általános jelenségre Franciaországban, ahol újra és újra hasonló sorsra jutnak nemzeti örökségek; végül a helyiek és az állam próbálnak meg lépni a pusztulás ellen.