A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 5 perc

Amerika szerepváltásának kihívásai Trump második elnöksége alatt

Három külpolitikai szakértő vitatja meg, hogyan alakul át az Egyesült Államok globális pozíciója Donald Trump második elnöksége alatt.

Az Egyesült Államok globális szerepének átalakulása áll a beszélgetés középpontjában, amelyben három elismert külpolitikai szakértő, Susan Rice, John Bolton és David Petraeus osztja meg véleményét. A diskurzus során felmerül, hogy az amerikai vezetés miként változtatja meg a külpolitikai szövetségeket és hogyan befolyásolja a világban betöltött pozícióját.

Kiemelt figyelmet kap az USA szövetségeseivel szemben alkalmazott magas vámok kérdése, valamint az USAID és más globális segélyezési eszközök visszavonásának következményei. Felvetődnek aggályok az afrikai, kanadai és európai kapcsolatok gyengülése kapcsán, valamint az amerikai jelenlét csökkenésének stratégiai és humanitárius kockázatai is fókuszba kerülnek.

A beszélgetés során érdekes kérdések merülnek fel az elnöki döntéshozatal folyamatával kapcsolatban. Többek véleménye szerint a politikai irányvonalak ad hoc jellegűek, amely alapvetően különbözik a korábbi, intézményesített külpolitikai döntéshozataltól. Felmerül, vajon milyen hosszú távú hatásai lehetnek ennek a vezetési stílusnak, és milyen következményekkel jár, ha az Egyesült Államok inkább regionális hatalomként működik tovább a globális szuperhatalmi szerep helyett.