Kr. e. 1350 körül Amenhotep IV lépett Egyiptom trónjára, és eleinte ő is követte elődei hagyományait. Egy váratlan fordulattal azonban teljesen megszakította a kapcsolatot a régi istenekkel, helyette bevezette az Aton-kultuszt, amely kizárólag a napkorong imádatán alapult.
A vallási forradalom részeként a fáraó új nevet vett fel – Ehnaton –, és nagyszabású tervbe kezdett: egy teljesen új főváros, Akhetaten (mai nevén Amarna) alapítása mellett döntött, amelyet teljes egészében az új hit szellemében kívánt felépíteni. A város helyszínének kiválasztása és megtervezése tudatos döntés alapján történt, különleges elhelyezkedéssel a Nílus keleti partján.
A videó arra keresi a választ, miért akarta Ehnaton radikálisan megváltoztatni az egyiptomi tradíciókat, hogyan nézett ki Amarna városa, milyen társadalmi rétegeknek épültek külön negyedek és hogyan oszlott meg a város szerkezete. Bemutatja a feltárt sírokat, palotákat, templomokat, külön figyelmet szentelve a szokatlan napisten-kultusz építészeti megnyilvánulásainak.
Kiemelt téma a város gyors felépítése, majd rövid életútja, valamint annak vizsgálata, hogy miként vált Amarna időkapszulává az egyiptomi történelemben. Helyet kapnak a város létrejöttéhez kapcsolódó érdekes kérdések, mint például az, hogy az újítás ellenére miért nem tudott a főváros hosszú távon fennmaradni, és hogy milyen titkokat őriznek a ma is látható ókori romok.