A Google DeepMind legfrissebb fejlesztése, az Alpha Evolve, egy új, mesterséges intelligencián alapuló rendszer, amely képes kódok, matematikai problémák, sőt akár saját tréningfolyamatainak optimalizálására is. A videó bemutatja, hogy a Gemini 2.0 Pro és további nyelvi modellek ötvözése hogyan tette lehetővé, hogy az AI önállóan fejlessze magát, illetve javaslatokat tegyen hardver- és szoftverfejlesztésekre.
Érdekes részleteket tudhatunk meg arról is, hogyan gyorsította fel az Alpha Evolve a Google saját TPU (Tensor Processing Unit) chipjeinek fejlesztését, illetve miként segítette elő a hardverelemek hatékonyabb működését. A rendszer valódi újdonsága abban rejlik, hogy az AI egyszerre javítja a saját algoritmusait és a futtatáshoz szükséges infrastruktúrát is.
A videó felveti a mesterséges intelligencia önálló kutatómunkájának, azaz a ‘rekurzív önfejlesztésnek’ a lehetőségét. Felmerül, vajon eljuthatunk-e oda, hogy a gépi rendszerek már hatékonyabban kutassanak új megoldásokat, mint az emberi mérnökök. Emellett szó esik arról is, hogy a bemutatott eredmények milyen hatással lehetnek a jövő technológiai fejlődésére, különösen olyan területeken, ahol eddig úgy véltük: már minden lehetséges optimalizáció lezajlott.
További izgalmas kérdés, hogy hol lehet majd még alkalmazni a hasonló AI-rendszereket – akár az anyagtudomány, gyógyszerfejlesztés, fenntarthatóság témakörében is. A rendszer evolúciós jellegét, a kódgenerálás és automatikus értékelés folyamatát is részletesen bemutatja a videó, ezzel rávilágítva arra, hogyan viheti előre a mesterséges intelligencia az innovációt és az infrastruktúra fejlődését.