A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 32 perc

AI és társadalmi esélyegyenlőség: Manu Chopra gyakorlati tapasztalatai Indiában

Manu Chopra, a Karia nonprofit szervezet vezetője megosztja tapasztalatait arról, hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a szegénység elleni küzdelemben Indiában, etikus munkahelyteremtés és méltányos technológiai fejlődés révén.

Ebben az interjúban Manu Chopra, a Karia nonprofit technológiai szervezet társalapítója és vezérigazgatója betekintést nyújt abba, hogyan használhatjuk fel a mesterséges intelligenciát (AI) a társadalmi egyenlőtlenségek, különösen a szegénység csökkentésére Indiában és a globális dél országaiban.

Elmagyarázza, hogyan segítheti az AI a vidéki, alulreprezentált közösségeket, hogy méltó bért kaphassanak az olyan felelősségteljes munkáért, mint például adathalmazok létrehozása nyelvi modellekhez. Chopra hangsúlyozza, hogy az etikus foglalkoztatás és a dolgozók jóléte kiemelten fontos, valamint hogy az AI fejlesztésében részt vevőknek nemcsak fizetséget, hanem adat-tulajdonosi jogokat is kellene kapniuk.

A beszélgetés napirendre tűzi az információs aszimmetria problémáját, valamint azt, hogy a jelenlegi nagy nyelvi modellek többsége miért fókuszál az angol és kínai nyelvre, és milyen társadalmi következményekkel jár ez más nyelvi közösségek számára.

Szóba kerülnek az AI technológiák vidéki Indiában való alkalmazásai is, például egészségügyi és pénzügyi chatbotok, valamint az ilyen fejlesztések bővítésének lehetőségei Indián kívül, munkavállalói kollektívák és nonprofit szervezetek révén.

Az interjúban foglalt gondolatok égető etikai, szociális és gazdasági kérdéseket vetnek fel: Hogyan tehető demokratikusabbá a technológiai fejlődés világszerte? Miként válhatnak az AI-t fejlesztő közösségek egyben annak elsődleges haszonélvezőivé?