A beszélgetés egy izgalmas tudományos felfedezés nyomába ered: hogyan segíthet a legkorszerűbb mesterséges intelligencia a közel kétezer éve eltemetett Herculaneumi tekercsek megfejtésében. A résztvevők betekintést nyújtanak abba, hogyan fonódik össze a papirológia, a számítógéptudomány és a technológiai vállalkozói szemlélet ebben a projektben.
Felidézik Herculanum városának életét, a Vezúv pusztító kitörését, majd részletesen bemutatják, milyen nehézségekbe ütköztek a tekercsek első, fizikai feltárásakor: a súlyosan sérült, összeszenesedett papiruszok megnyitása gyakran több kárt okozott, mint amennyit használt. Ezt követi a fotográfia, majd a digitális technológiák múltbéli és jelenlegi szerepének áttekintése.
Az elhangzó panelbeszélgetésben bemutatásra kerül, hogyan alkalmaztak röntgen-tomográfiát és AI-vezérelt analitikus módszereket a tekercsek „virtuális kibontására” anélkül, hogy fizikailag károsítanák azokat. Bemutatják a közösségi pályázatként megszervezett Vesuvius Challenge folyamatát, az eredmények nyílt forráskódú megosztásának jelentőségét, valamint a projekt főbb tudományos és technológiai kihívásait.
Feltárulnak további izgalmas tudományos kérdések is: vajon miért sikerül néhány tekercsből szöveget olvasni, míg másokból nem? Hogyan lehet a jelenleginél még több szöveget megfejteni? És fennmaradhattak-e további könyvtárak, amelyek még felfedezésre várnak a föld alatt?