2021 decemberében egy fémdetektoros kutató egy Yorkshire-beli mezőn rábukkant Nagy-Britannia legnagyobb ismert vaskori kincsleletére, amely több mint 900 különféle tárgyat rejtett magában. A felfedezés alaposan felforgatta az archeológusok addigi elképzeléseit az északi brit vaskorról, és új megvilágításba helyezte az itt élő közösségek erejét és kapcsolatát.
A kincsek között számos harci eszköz, hintó- és lószerszám, lakomázáshoz kapcsolódó tárgy, például üst, továbbá hintókhoz és szekerekhez használt vasabroncsok találhatók. Ezek alapján felmerül, hogy a tárgyak nem csupán használati értékkel bírtak, hanem rituális, szimbolikus jelentéssel is bírtak: több darabot ugyanis szándékosan törtek vagy hajlítottak meg, mielőtt földbe rejtették őket.
A lelet szoros kapcsolatban állhatott a Brigantes törzzsel és északi vaskori hatalmi központjaikkal, ahol női uralkodók, például Cartimandua is előfordultak – a női vezetők szerepe így újraértékelődik. Az elhelyezés körülményei és a tárgyak szándékos sérülése számos izgalmas kérdést vet fel azzal kapcsolatban, vajon miért és milyen célból ásták el őket épp ezen a helyszínen.
Az ásatások során két, egymáshoz közel eső, mégis eltérő jellegű tárgycsoport bukkant elő. Egyikük, az úgynevezett „blokkként” ismert tárgyhalmaz több órányi óvatos, modern technológiákat is igénylő konzerválást kívánt meg. Az aprólékos feltárás során a múzeum és a kutatók kapcsolatában, a lelet közösségi megőrzésében, valamint annak sorsáról szóló közösségi adománygyűjtésben a nyilvánosság is fontos szerepet kapott.