Isidro Perez esete komoly kérdéseket vet fel az amerikai bevándorlási rendszerrel kapcsolatban. A 75 éves kubai származású férfi, aki közel hatvan éve élt az Egyesült Államokban, egy floridai közösségi központban történt letartóztatása után került az ICE Krome-i detenciós központjába. Ezt követően családja beszámolója szerint egészségügyi problémákkal küzdött, és elégtelen körülményekről számolt be: túlzsúfoltság, kevés ágy, alvás a padlón.
Az ügy hátterében Perez negyven évvel ezelőtti, kábítószerrel kapcsolatos elítélései húzódnak meg, amelyek miatt a hatóságok szerint nem felelt meg az országban tartózkodás feltételeinek. Közel két héttel őrizetbe vétele után egészségügyi vészhelyzet lépett fel nála, kórházba került, majd később a halálát jelentették be. Az orvosi okokat hivatalosan még vizsgálják.
Szakértők és újságírók is megszólalnak: felmerül a kérdés, mennyire biztonságosak az ilyen detenciós központok, és mennyiben jelentenek megfelelő megoldást a tömeges fogvatartásra. További emberi sorsok is felbukkannak, voltak, akik heteken át nem tudtak kapcsolatot tartani szeretteikkel. A haláleset a floridai Krome Detention Center körülményeire és a családokat érő lelki megterhelésre világít rá.
Felvetődik, hogy vajon indokolt-e a hosszú ideje az országban élő, idős és beteg emberek fogvatartása, illetve megfelelően gondoskodnak-e az egészségügyi ellátásukról. Miközben vita tárgya, ki jelent valós veszélyt a társadalomra, a túlzsúfolt fogolytáborok mindennapjai és az átláthatóság hiánya újra meg újra előkerülnek a közbeszédben.