A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 19 perc

A Planck-skála és a fekete lyukak titkai Brian Cox szemével

Brian Cox segítségével bepillantást nyerünk a kozmikus léptékek világába, ahol a természet alapállandói formálják megértésünket a valóság legkisebb egységeiről.

Az univerzum legapróbb, mégis alapvető hosszának, a Planck-hossznak a jelentőségéről és titkairól szól ez az ismeretterjesztő beszélgetés. Brian Cox elgondolkodtató példákon keresztül mutatja be, hogy a gravitációs erő, a Planck-állandó és a fénysebesség méréseiből miként számolható ki ez a parányi távolság – kb. 10 a mínusz 35. méteren.

Felmerül a kérdés, létezik-e olyan univerzális egység, amelyet bárki, bármilyen civilizációból elfogadhatna. A fizika története során különféle mértékegységek alakultak ki, amelyeket évezredekig biológiai jellemzők ihlettek. Ugyanakkor a természeti törvények állandói, mint a fénysebesség vagy a Planck-állandó, mindannyiunk számára közös referenciapontot jelentenek.

A Planck-hossz fontossága abban mutatkozik meg, hogyan kapcsolódik a fekete lyukak információtárolásához vagy az anyag sűrűségkorlátaihoz. Rejtélyes módon a fekete lyukak eseményhorizontján a maximálisan elhelyezhető információ a felszín Planck-hosszakból alkotott kis négyzeteihez köthető.

Cox planetáris méretektől az extrém kis terekig vezet, és közben felvázolja, hogyan lehet ezekből a fundamentális állandókból olyan univerzális tömeg- vagy hosszértékeket levezetni, amelyek túlmutatnak a mindennapi tapasztalatainkon. Külön érdekesség, hogy a fehér törpecsillagok maximális tömegéről is beszél, mely ugyanezen törvényszerűségekkel magyarázható.

Végül új feltevések, például további dimenziók vagy a Planck-hossz változása is szóba kerülnek, tovább tágítva a kozmikus skála rejtélyeit, de a végső válaszokra nem térnek ki.