Oxford egy kevésbé ismert részén tudományos kísérletek során keresik a válaszokat nevetésünk titkaira. Professzor Robin Dunbar evolúciós biológus és kísérleti pszichológus azt vizsgálja, miért fontos a nevetés az emberi kapcsolatokban, és hogyan befolyásolja a fájdalomküszöbünket az öröm pillanata.
Feltárul az is, hogy a társas érintkezés – például a főemlősök simogatása – miként vált a nevetés által az emberi csoportok összetartó erejévé. Izgalmas kísérletek tanúi lehetünk, amelyek során önkéntesek nevetés után tesztelik fájdalomtűrő képességüket – vajon van-e kézzelfogható hatása az endorfinok felszabadulásának?
A történet azonban túllép az embereken: laboratóriumi patkányok vizsgálata során kiderül, hogy az állatvilág tagjai is produkálnak nevetéshez hasonlítható reakciókat. Ezek az észrevételek teljesen új nézőpontból világítják meg az emberi érzelmek és társas kapcsolatok működését.
Különös hangsúlyt kap, miként vezetett az állati viselkedés értelmezése ahhoz, hogy a tudósok egy új, a boldogságért felelős vegyületet azonosítsanak. Ez a felfedezés egy innovatív antidepresszáns kutatásához vezetett, amely a depresszió kezelésének új lehetőségeit villantja fel – mindezt a nevetés és a játékos kísérletezés révén.