Egy személyes élményekkel átszőtt előadásban Daniel Zavala-Araiza mutatja be, hogyan válhat a légszennyezés elleni harc kulcsfontosságúvá a klímaváltozás kezelésében. A gyerekkori tapasztalatok Mexikóvárosban, valamint a levegő minőségének jelentős javulása arra ösztönözte őt, hogy egész karrierjét a környezetszennyezés elleni megoldások kutatására szentelje.
Az előadó rávilágít a metán különleges szerepére, mint sokkal erősebb üvegházhatású gázra a szén-dioxidhoz képest, amely gyorsabban képes felmelegíteni a bolygót. Személyes kutatási tapasztalatai során kézi mérőeszközökkel tárták fel, hogy az olaj- és gáziparban mennyi metán kerül a légkörbe, és hogy ezek a kibocsátások viszonylag egyszerűen és költséghatékony módszerekkel orvosolhatók.
Európába költözve a szakember az európai metánkibocsátás szabályozásának kihívásaira hívja fel a figyelmet, és bemutatja azokat az ambiciózus célokat, amelyeket a kontinens tűzött ki a klímasemlegesség és a globális együttműködés jegyében. Kiemeli a folyamatos műholdas és légi megfigyelések, valamint a nemzetközi adathálózatok, mint például az International Methane Emissions Observatory, jelentőségét abban, hogy globálisan átláthatóvá váljanak az ipari kibocsátások.
Izgalmas kérdések merülnek fel: vajon sikerülhet-e a világ vezető olaj- és gázipari országainak, illetve vállalatainak valóban csökkenteniük kibocsátásaikat? Megvalósíthatók-e új, adatközpontú politikák más iparágakban is, és kiválthatják-e a metánellenes lépések azonnali hatását a klímaváltozás lassításában?