Le Roy, egy kisváros New York államban, 2011-ben különös események helyszínévé vált. Egy középiskolás diáklánynál hirtelen beszédzavar, tikkelések és akaratlan mozdulatok jelentkeztek – olyan tünetek, amelyeket általában Tourette-szindrómához társítanak. Hamarosan más lányoknál is kialakultak hasonló problémák: a rejtélyes tünetek gyorsan terjedtek a diáktársak között.
Az iskolában és a hatóságok részéről is széles körű vizsgálatok indultak. Vizsgálták a fertőzések, a vízminőség, a környezeti hatások, sőt, még furcsa elméletek – mint például a hibás tampon – is előkerültek. Ugyanakkor semmilyen környezeti vagy fertőző okot nem találtak. A kérdés nyitott maradt: hogyan terjedhetnek valós, de szervi ok nélküli panaszok csoportosan?
A videóban szó esik a tömegpszichogén zavarok (tömeghisztéria) lélektanáról, társadalmi hátteréről. Felbukkannak múltbéli példák, mint a középkori apácakolostorokban terjedő viselkedészavarok vagy a salemi boszorkányperek rejtélye. Felmerül az is: miért érintett gyakrabban egy-egy kiélezett csoport, hogyan válhat a stressz vagy trauma fizikai tünetté, és mi köze van ennek a társadalmi kapcsolatokhoz?
Modern példák is előkerülnek, például az úgynevezett Havana-szindróma vagy a rendőrök körében jelentkező, félelem által kiváltott fentanyl-mérgezési panaszok. A jelenség elemzése során az is feltűnik, hogy a tünetek megjelenése milyen szorosan függ a közösségi kötődésektől, valamint az egymásra való odafigyeléstől és utánzástól.
Az előadás végén egy Tourette-szindrómás fiatal saját élménye is helyet kap: egy táborban a tikkek valóban átragadnak másokra – mégis, ebben az összetartozás, elfogadás és kapcsolódás öröme is benne rejlik. Vajon hol húzódik a határ a fertőzés és az emberi kapcsolatok között? Hogyan befolyásolják egymást félelmeink, viselkedésünk és testi tüneteink?