A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 23 perc

A kabócák hangjának titkai: lassított felvételek és rezgések nyomában

Destin és csapata a kabócák egyedülálló hangképzésének hátterét kutatják, ultralassított kamerák segítségével feltárva a rejtélyes mechanizmust.

A videó során egy különleges természeti jelenség, a kabócák hangképzésének mechanizmusa kerül a középpontba. Az alkotók először Peruban próbálták megörökíteni ezt a történetet, de végül az USA Alabama államának élőhelyein kerül sor a részletes vizsgálatra. A bemutatott helyszíneken éppen két különböző kabóca-generáció, azaz „brood” egyszerre bukkan fel, aminek következtében szinte mindenhol tömegesen jelennek meg ezek a rovarok.

Az entomológus, Phil Torres bemutatja, hogy a hangképzés fő szerve a tymbal nevű kitines lemez, mely a kabóca üreges potrohában helyezkedik el. A filmkészítők extrém lassított felvételekkel igyekeznek feltérképezni, hogy pontosan milyen gyorsan és milyen mozgásmintával rezeg a tymbal, és hogyan alakul ki ez a döbbenően intenzív hangélmény.

Külön érdekesség, hogy a kabócák két különböző frekvenciatartományban is hangot adnak ki; a készítők frekvenciaelemző eszközökkel mutatják be a „subway-hangként” és magas ciripelésként leírt kompozíciót. Felmerül a kérdés, hogy vajon két különböző állat, vagy ugyanannak a kabócának két különböző mechanikai folyamata felelős ezért az összetett hangzásért.

Izgalmas pillanat, amikor összevetik a kabóca hangját egy valcer zenei ritmusával, és szó esik a hang mechanikai alapjairól, például a „progresszív buckling” lehetséges szerepéről is. A kutatás további kérdéseket vet fel arról, hogy hogyan rezonálnak a tymbal-lemezek, milyen az együttes hangzás, ha számtalan egyed szól egyszerre, és mik jellemzik az egyes alkatrészek mozgását.