A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 23 perc

A Circle lendülete: Fintech forradalom és a tőzsde árnyai

A Circle látványos tőzsdei szárnyalása, fundamentális háttere és a fintech világára gyakorolt lehetséges hatásai kerülnek fókuszba, miközben a cég előtt álló kihívásokat és lehetőségeket is feltérképezzük.

A körülötte kialakult elképesztő tőzsdei felhajtás középpontjában a Circle Internet Financial, más néven Circle, áll, amely látványos IPO-t hajtott végre, részvényei rekordgyorsasággal többszörözték meg árukat és piaci értéküket. Sokan felteszik a kérdést: indokolt-e ez az értékelés, vagy csak egy újabb kriptoláz hullámáról beszélhetünk?

A vállalat múltját két tapasztalt techvállalkozó, Jeremy és Sha Neville alapítása jellemzi izgalmas fordulatokkal – a bitcoinos ambícióktól az USDC nevű stabilcoin elindításáig. Jelentős szerepük volt az iparág fejlesztésében is. Számos globális pénzügyi óriás, például a BlackRock és az Ark Invest, elsőként csapott le a Circle részvényeire, mivel a céget sokan a következő nagy fintech sikernek tartják.

Az erőteljes bevételnövekedés mögött azonban komoly kihívások is húzódnak. A Circle működési nyeresége viszonylag szerény, profitjukat jelentős részben lecsapolja a Coinbase-szel való bevételmegosztási megállapodás. Kiderül, hogy a cég extrém módon kitett a kriptópiac ciklikusságának, illetve a kamatlábak változásának.

Kiemelt téma, hogyan próbálja a Circle növelni a stabilcoin (USDC) elfogadottságát világszerte számos bankkal, blokklánccal és fintech szolgáltatóval való partnerségek révén. A vállalat olyan célokat tűzött ki, mint az európai és globális terjeszkedés, illetve az új termékek, például az US Yieldcoin és a Circle Mint bevezetése – miközben új szabályozói környezet is formálódik kontinenseken át.

Az elemzés kitér az előttük álló komoly versenyre a nagy hagyományos pénzintézetek (JP Morgan, Citibank, PayPal) és más stabilcoin szereplők részéről, valamint arra, hogy a szabályozások átalakulása, a partnerkapcsolatok változásai és a piaci hangulat drasztikusan befolyásolhatják a cég sorsát. Felmerül a kérdés, hogy a Circle akár egy de facto központi banki digitális valuta kibocsátójává is válhat-e a jövőben, de sok a nyitott kérdés az üzleti modell, a kockázatok és a hosszú távú kilátások kapcsán.