A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 24 perc

A chipgyártás új korszaka: 2 nm-es technológia és a jövő anyagai

Az új generációs chipgyártási technológiák, a szinte atomméretű tranzisztorok és az innovatív anyagok drámai változásokat hoznak a számítástechnika, az AI és a globális gazdaság szereplői számára.

A Stanford Egyetem szívében, a Szilícium-völgyben járva a műsorvezető a számítógépes chipgyártás technológiai forradalmába vezet be, ahol a tranzisztorok méretének zsugorodása extrém tempóban zajlik, immár a 2 nm alatti határokat is elérve. A fejlődés nem csupán látványos számháború, hanem a digitális világunk alapját jelentő műszaki áttörések sorozata, amelyek meghatározzák a nagyvállalatok – például a Google, az NVIDIA vagy az Apple – stratégiáját is.

Fókuszba kerülnek a legújabb architektúrák, így a FinFET-et leváltó gate-all-around, illetve a közeljövő áttörése, a CFET, valamint a forradalmi hátoldali áramellátás. Megismerhetjük, hogyan teszi lehetővé az új gyártási módszerek bevezetése az egyre nagyobb tranzisztorsűrűséget, miközben a fizikai törvények újra és újra kihívások elé állítják a mérnököket.

Nem csupán a tranzisztorok méretéről van szó: a videó betekintést nyújt abba, miként változnak a használt anyagok (például egyatom vastagságú 2D anyagok, mint a MoS2 vagy WS2), a litográfiai eljárások, és milyen új szereplők, például az EUV technológiában piacvezető ASML, valamint piacmozgató vállalatok (TSMC, Applied Materials) járnak élen az innovációban.

Felmerül a kérdés, hogyan képes a memória lépést tartani a számítási teljesítménnyel, milyen buktatókat rejt a komplexebb gyártás, és mi lesz a tranzisztorokhoz kötött hardver- és energiafogyasztási problémákkal. Érdekes, hogyan hat mindez nemcsak a technológiai óriásokra, hanem ránk, hétköznapi felhasználókra és a munkaerőpiacra is, ahol az AI hol veszélyforrás, hol lehetőség.