A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 54 perc

A chatbotok útvesztői: bizalom, etika és a fekete doboz titkai

Az interjú Arvind Narayanannal a mesterséges intelligenciáról, a chatbotok működéséről és társadalmi hatásairól szól, kiemelve a bizalom, magyarázhatóság és etika kérdéseit.

Arvind Narayanan, a Princeton Egyetem számítástechnikai professzora kutatásait osztja meg a mesterséges intelligenciával, nagy nyelvi modellekkel és chatbotokkal kapcsolatban, valamint azok társadalmi hatásairól. Kiemeli a hype mögötti valóság megértésének fontosságát, valamint a cégek állításainak kritikus értékelését.

Felvetődik a chatbotok kapcsán a mérnöki vagy valódi megértés kérdése: vajon csak statisztikai mintafelismerésről van szó, vagy ennél többről? A beszélgetés során érintik a bizalom kérdését, a magyarázhatóság nehézségeit, illetve azt, hogy miként működnek ezek a rendszerek a „fekete doboz” jelleg miatt.

Szóba kerülnek az AI rendszerek hibái, azaz a meggyőzően hangzó, ám sokszor hibás vagy káros válaszok, és ezek lehetséges kockázatai. Ezzel összefüggésben a társas chatbotok lelki egészségre gyakorolt hatásai és az ebből adódó felelősség kérdése is felmerül.

Részletesen tárgyalja a torzítás, előítélet, adatvédelem és a chatbotok által továbbörökített bigottság vagy pontatlan információk problémáit. Megjelennek az etikai kérdések is, például az, hogy az iparág mennyire átlátható, hogyan kezeli a felhasználói adatokat, illetve milyen társadalmi-gazdasági hatásai lehetnek az AI alkalmazásának.

Kiemelt témaként szerepel a technológiai fejlődés gyorsaságából fakadó „bizalmi válság”, és hogy a társadalomnak miként kell reagálnia a változásokra. A videó részletesen boncolgatja a jövő dilemmáit, kitér a munkaerőre, a gyerekekre, valamint a félreinformálás elleni védekezés lehetőségeire is.