A Brandenburgi kapu Berlin egyik leghíresebb és legtöbbet ábrázolt jelképe, amelynek története a város szerény vámszedő kapujától a nemzeti szimbólummá válásig ível. Az építmény eredetileg egy egyszerű, gazdasági célokat szolgáló, vámokat begyűjtő kapu volt Berlin nyugati határán, amelyből az évszázadok során monumentális, klasszicista diadalív lett a város szívében.
Az építészeti terveket Carl Gotthard Langhans készítette, aki az ókori görög és római diadalívek ihletésére alkotta meg az impozáns kaput. Az eseménydús történelem során a Brandenburgi kapu átélte Poroszország felemelkedését, a napóleoni megszállást, a német egyesítést és mindkét világháború pusztításait. Meghatározó helyszíne volt a XX. század nagy történelmi fordulóinak: a náci rezsim misztifikációinak, a berlini fal építésének és a hidegháborús megosztásnak.
Az egykori határláncolat ma a berlini élet lüktető központja, amely a város és Németország egységének, túlélésének, állandóságának ikonikus színhelye. A videó felveti a kérdést: milyen történelmi események tették a kaput olyan erős szimbólummá, hogy mind a diktatúrák, mind a demokráciák magukénak érezhették? Hogyan éli túl egy műemlék a folyamatosan változó politikai rendszereket, és miért vonz ma is milliókat a világ minden tájáról?
További érdekes kérdések merülnek fel az építészeti döntések, a legenda és valóság viszonyában, illetve a mai funkciók és kulturális jelentőség tükrében is. Vajon mitől vált a Brandenburgi kapu egyszerű városi kapuból a német történelem szemtanújává?