A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 42 perc

40 nap fény és idő nélkül: az agyunk kihívásai a mélyben

Tizenöt önkéntes negyven napot tölt elzárva egy francia barlangban, ahol sem fény, sem időérzékelés nem segíti őket. A Deep Time kísérlet feltárja, hogyan reagál testünk és elménk ezekben a szélsőséges körülmények között.

2021 áprilisában tizenöt önkéntes vállalkozott arra, hogy negyven napot töltsön egy francia barlangban idő- és fényérzékelés nélkül. Ezt a rendkívüli kísérletet a Deep Time projekt keretében szervezték, amelyben közel harminc tudós figyelte meg, hogyan reagál az emberi agy és test az extrém körülményekre.

A résztvevőknek le kellett mondaniuk minden időmérő eszközről és a természetes fényről, miközben a legfontosabb biológiai folyamataikat – az alvási ciklusukat, az érzékszervi működésüket, a társas kapcsolataikat – vizsgálták. Felmerült a kérdés, miként változik meg az időérzék, ha teljesen megszűnik a nappalok és éjszakák váltakozása.

Kutatók olyan témákat vizsgálnak, mint az agy neuroplaszticitása extrém izolációban, a biológiai órák egyéni és csoportszinten történő működése, vagy épp az emberi viselkedésváltozás a teljes elszigeteltségben. Milyen módon alakul át a memóriánk, az érzelmi állapotunk, az érzékszerveink érzékenysége, ha huzamosabb ideig elzárt és világításmentes közegbe kerülünk?

A dokumentumfilm egyedi helyzeteket és váratlan nehézségeket is bemutat: ilyenek például a csoport szociális dinamikájának változásai, az energiaválság, vagy az, hogy hogyan hat a fény hiánya az egészségre és a pszichére. Mindeközben különös hangsúlyt kap az is, miként képesek az egyének és a közösség alkalmazkodni az ismeretlenhez – illetve milyen új tudományos kérdések merülnek fel ezen az extrém élmény kapcsán.